kwi
4

Osobliwy dom w Japonii

W Japonii powstał nietypowy dom – w kształcie półksiężyca i o wyglądzie kaloryfera. Został stworzony dla młodej rodziny z dzieckiem i zapewne niedługo przestanie być unikalny – zamówienia na tę wspaniałą budowlę spływają z całego świata.

Shintaro Fujiwara miał niełatwe zadanie. Działka w japońskim mieście Muko, na której postawił ten niezwykły budynek ma kształt prawie równobocznego trójkąta. Nietypowa lokalizacja wzmogła kreatywność. Okazało się, że nie ma przeszkód technicznych, których nie da się pokonać. Projekt Fujiwary przypomina coś pomiędzy kaloryferem, a wachlarzem (takie złudzenie stwarzają panele, którymi pokryta jest elewacja). Dom ma 56 metrów kwadratowych, dwa piętra i kilka pomieszczeń: salon, jadalnię, sypialnię gospodarzy,  pokój dziecinny, łazienkę i taras. Budynek jest niewielki, ale bardzo funkcjonalny. 

W Japonii trwa swoista walka o każdy centymetr powierzchni – tym można
wytłumaczyć ogromną popularność projektu wybitnego architekta. Jednak budowla z Muko podoba się także na świecie – do Fujiwary wciąż napływają kolejne zamówienia na wykonanie repliki. 

Źródło tekstu i grafiki:
http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/cos-pomiedzy-kaloryferem-a-wachlarzem-dom-w-japonii,315304.html

|