kwi
9

Sztuka ukraińska w Warszawie

Wspaniała wystawa Ukrainian News, którą otwarto w marcu w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, to pierwsze w Polsce tak obszerne i wielowątkowe ukazanie działalności artystycznej na Ukrainie. Większość tych niezwykłych prac koncentruje się wokół aktualnych problemów społecznych.

Na ekspozycję wyjątkowej wystawy Ukrainian News składają się zarówno prace wybitnych indywidualnych twórców jak i znanych grup artystycznych. Każdorazowo mamy do czynienia z wyjściem poza tradycyjne metody artystyczne. Wystawa dokumentuje wyraziście kondycję ukraińskiego społeczeństwa – wielu artystów pokazuje konflikty nim targające. Na zdjęciu jedna z prac Oleksandra Burlaki.

Proces przenikania do ukraińskiej sztuki tematyki społecznej można
wytłumaczyć powstaniem wielu grup artystycznych, które zaistniały po Pomarańczowej Rewolucji w 2004 roku i wkrótce weszły w rolę przedstawicieli ruchów aktywistycznych. To właśnie owi przedstawiciele formułują żądania polityczne godne społeczeństwa obywatelskiego (jeszcze niedawno nieobecnego w systemie postsowieckim). Działania artystyczne stają się istotnym elementem walki o przestrzeń miejską oraz o prawa rozmaitych mniejszości. 

Wystawie towarzyszy cykl wykładów o Ukrainie oraz program filmowy
Ukrainfilm (ta nazwa stanowi odniesienie do studia filmowego w Kijowie, gdzie powstały arcydzieła awangardy filmowej), prezentujący historię kina ukraińskiego jako integralną część klasycznego kina sowieckiego.

Znakomitą wystawę
Ukrainian News będzie można oglądać do 26 maja 2013 r.

Źródło tekstu i grafiki:
http://csw.art.pl/index.php?action=aktualnosci&s2=1&id=724&lang=

|