kwi
12

Od waluty do bombonierki

Dziś swoje święto ma czekolada – powszechnie uwielbiany smakołyk. Z tej okazji warto nie tylko sięgnąć po coś czekoladowego, ale również poznać historię tego niezrównanego przysmaku oraz obalić pewne mity z nim związane.

Historia czekolady liczy około 2,8 tysiąca lat, ale dopiero od niespełna 200 jemy ją w formie bombonierek i tabliczek. Sama czekolada to dzieło Olmeków (ludu mezoamerykańskiego, którego wyginięcie datuje się na co najmniej 400 lat p. n. e.), którzy pili ją na ostro, np. z dodatkiem chili. Tradycję produkcji czekolady przejęli potem Aztekowie, Majowie i inne ludy Ameryki Południowej. Ziarna kakaowca – z których wytwarza się czekoladę – były dla nich środkiem płatniczym. Plantację kakaowca posiadali wyłącznie najbogatsi przedstawiciele tych ludów.  

Europejczycy zetknęli się z czekoladą dopiero w 1502 r. (po rabunkowym przejęciu jednego ze statków Majów), ale z początku nie umieli pojąć jej przeznaczenia. Dopiero później zaczęto zdawać sobie sprawę, w czym tkwi uroda tego wyjątkowego smakołyku. Jako że w tamtych czasach wszystko co ostre, kojarzone było z mocami diabelskimi, szybko osłodzono czekoladę. Rozpowszechnienie tego wspaniałego napoju w Europie zawdzięczamy Ludwikowi XIV, na którego dworze przebywali specjaliści od serwowania kawy czy czekolady. W późniejszym okresie na obszarach,
francuskich, włoskich i angielskich pojawiły się pierwsze kawiarnie, w których serwowano czekoladę. W Polsce pierwsza z nich powstała w XVIII wieku. Pierwsza tabliczka czekolady pojawiła się w 1849 r., a pierwsza bombonierka w 1867 r.

Historyk Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dr Jacek Kurek, który zbadał dzieje czekolady,
tłumaczy, że największy walor tego przysmaku tkwi w smaku i finezji podania. Wybitny naukowiec obala szereg mitów dotyczących czekolady – bo ta wcale nie poprawia samopoczucia, nie stanowi świetnego afrodyzjaku i nie rozładowuje stresów, nie zawiera w sobie wcale dużo magnezu, za to może być źródłem nieprzyjemnych przypadłości medycznych (choćby przez sporą zawartość tłuszczu – który wcale nie ma na nas dobroczynnego wpływu).  

Mimo tych wszystkich faktów, popularność czekolady raczej nie będzie zagrożona. Może warto z okazji jej święta kupić sobie tabliczkę albo bombonierkę? 

Źródło tekstu i grafiki:
http://www.tvn24.pl/ciekawostki-michalki,5/swieto-slodkiej-przyjemnosci-dzis-dzien-czekolady,318093.html

|