kwi
18

O twórczości Elfriede Jelinek

Austriackie Forum Kultury w Warszawie oraz Teatr Polski w Bydgoszczy zapraszają na cykl spotkań poświęcony twórczości wybitnej austriackiej pisarki Elfriede Jelinek, który odbędzie się 23 -26 kwietnia 2013 r. Wstęp wolny.

Twórczość Elfriede Jelinek spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem w Polsce. W tłumaczeniu na język polski jak dotąd ukazało się siedem jej powieści (które przełożyli z niemieckiego Anna Majkiewicz, Joanna Ziemska, Ryszard Turczyn, Agnieszka Kowaluk, Elżbieta Kalinowska), liczne dramaty (w przekładzie np. Karoliny Bikont, Sławy Lisieckiej, Krzysztofa i Doroty Sajewskich), a ostatnio zbiór wierszy (Koniec = Ende) w tłumaczeniu Ernesta Dyczka i Marka Feliksa Nowaka. Publikacjom tych utworów zawsze towarzyszyły komentarze i ożywione dyskusje czy wykłady. Kilka dramatów Jelinek doczekało się scenicznej adaptacji.  

Ciekawy projekt realizowany przez Teatr Polski w Bydgoszczy i Austriackie Forum Kultury w Warszawie pozwala na przybliżenie twórczości znakomitej pisarki. Na cykl imprez „Dom Jelinek” złożą się m. in. premiera sztuki
Podróż zimowa (w tłumaczeniu Karoliny Bikont i w reżyserii Mai Kleczewskiej), prezentacja sztuk Babel i O zwierzętach (z repertuaru Teatru Polskiego Bydgoszcz), prezentacja książek Elfriede Jelinek i polskojęzycznych publikacji im poświęconych. 

Zwieńczeniem spotkań będzie konferencja „Jelinek po polsku. Tłumaczenia i inscenizacje” dotycząca polskiej recepcji twórczości austriackiej pisarki ze szczególnym uwzględnieniem problemów
tłumaczenia oraz odbioru i interpretacji jej tekstów w przekładzie na język polski. W konferencji wezmą udział badacze i tłumacze utworów Elfriede Jelinek. 

Szczegółowy program oraz lista uczestników będą dostępne wkrótce na stronach internetowych Austriackiego Forum Kultury i Katedry Germanistyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Źródło tekstu:
http://www.austria.org.pl/NEW/PL/index.php?id=1505
Źródło grafiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Elfriede_Jelinek

|