kwi
20

Pompeje Północy

Wspaniałego znaleziska dokonano na obszarze biznesowego City w Londynie. Archeolodzy odkryli ciekawe i świetnie zachowane pozostałości z okresu panowania Rzymian: fundamenty świątyni Mitry, amulety, monety, unikalną ceramikę i wyroby ze skóry – ponad 10 tysięcy przedmiotów! To niezwykłe odkrycie nazwano „Pompejami Północy”.

W wyniku tych badań naukowych data założenia angielskiej stolicy – dawniej zwanej Londinium – może zostać przesunięta (obecnie przyjmuje się 47 r. n. e., czyli kilka lat po rozpoczęciu podboju Brytanii przez  Klaudiusza).

Dobry stan znalezionych przedmiotów można
wytłumaczyć beztlenowym, lekko wilgotnym środowiskiem, w jakim przebywały. W przeszłości ten teren był nadrzecznym grzęzawiskiem. Nieopodal znajdował się wpadający do Tamizy strumień Walbrook, do którego najprawdopodobniej odprowadzano ścieki.

Archeolodzy z Muzeum Londynu utrzymują, że nigdy dotąd nie znaleźli terenu, na którym byłoby tak wiele różnych obiektów. Część z nich po opisaniu i skatalogowaniu będzie wystawiona na widok publiczny w siedzibie agencji Bloomberg, do której należy ten wyjątkowy obszar.  

Wykopaliska prowadzone są na głębokości 12 metrów. W ciągu pół roku wywieziono aż 3,5 tysięcy ton ziemi. Znaleziska obejmują cały okres panowania rzymskiego i znakomicie
dokumentują tamte czasy. Do najciekawszych przedmiotów można zaliczyć kosztowny bursztynowy amulet w kształcie gladiatorskiego hełmu, drewniane drzwi, skórzane obuwie legionistów czy tablice do pisania z wyrytymi adresami i listami w przeszłości składające się na archiwum.

Źródło tekstu i grafiki:
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/pompeje-polnocy-odkryte-w-londynskim-city-wykopano-tysiace-artefaktow,318449.html

|