kwi
23

Światowy Dzień Książki

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji przygotowano bogaty program obejmujący spotkania autorskie, debaty, dyskusje, plenerowe czytanie, a także wymiany książkowe.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to wspaniała okazja, aby pochylić się nad kondycją czytelnictwa, literaturą, a także tłumaczeniami (wszak bez pośrednictwa tłumaczy, nie mielibyśmy dostępu do wielu znakomitych dzieł z kanonu literatury światowej).

W ramach obchodów Światowego Dnia Książki w wybranych miastach Polski wolontariusze będą zachęcać przechodniów do odwiedzania bibliotek i częstszego sięgania po
książki. Zaplanowano również plenerowe czytanie fragmentu powieści Arturo Pereza-Reverte, wymiany książkowe (w tym przekazywanie lektur, poradników, powieści dla młodzieży czy przewodników do domów dziecka) i dyskusje w bibliotekach, a także debatę o polskim czytelnictwie. Inicjatywę wspiera wielu wybitnych pisarzy. Spotkają się oni z czytelnikami, aby rozmawiać o literaturze.     

W ramach akcji „AudioKomunikacja” pasażerowie komunikacji w Warszawie w aż 42 autobusach usłyszą fragmenty książek m. in. R. J. Tolkiena, Terry’ego Pratchetta, Stanisława Lema czy Jerzego Stuhra. Zwieńczeniem tej akcji będzie przejazd wyjątkowego tramwaju, w którym znani aktorzy będą czytać fragmenty dzieł literackich. 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, które ma na celu zwrócenie uwagi na promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej. Z propozycją organizacji tego święta wystąpił w 1926 r.
kataloński wydawca Vicente Clavel Andres. W Katalonii 23 kwietnia obchodzony jest jako huczne święto narodowe jako dzień jej patrona – świętego Jerzego.

Źródło tekstu i grafiki:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,29409,swiatowy-dzien-ksiazki-.html

|