maj
1

Eine Tasse Kaffee, bitte

Niemcy to miłośnicy piwa – taki jest jeden z narodowych stereotypów (który zresztą potwierdzają statystyki). Jednak najnowsze badania pokazują, że nasi zachodni sąsiedzi najchętniej sięgają nie po kufel ze spienionym piwem, lecz po filiżankę kawy. Niemcy piją o 30% więcej kawy niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej.

Jak wynika z raportu Deutscher Kaffeeverband zrzeszającego m. in. dystrybutorów i importerów kawy – przeciętny Niemiec wypija rocznie aż 149 litrów kawy (niemal pełną wannę!) – i tym samym przegania nawet konsumenta włoskiego. W 2012 roku w Niemczech sprzedano ponad 400 ton kawy palonej i 12,8 ton kawy rozpuszczalnej.

Można również zaobserwować zmiany w sposobach przyrządzania tego wspaniałego napoju. Jak tłumaczą specjaliści z Deutscher Kaffeeverband, kupując kawę, Niemcy zwracają uwagę na łatwość przygotowania oraz najlepszą jakość. Obecnie kawa ziarnista (mielona bezpośrednio przed zaparzeniem) znacznie zyskuje na popularności. Wyraźnie wzrasta również sprzedaż kawy w kapsułkach i tzw. padach. Jednak wciąż największym uznaniem cieszy się klasyczna kawa mielona. 

Niemiecki
rynek kawy jest trzeci na świecie pod względem wielkości. Tylko na rynku amerykańskim i brazylijskim sprzedaje się więcej kawy.

Źródło tekstu i grafiki: http://swiat.newsweek.pl/koniec-mitu-piwosza-przecietny-niemiec-wypija-rocznie-wanne-kawy,103244,1,1.html

|