maj
5

Najlepszy budynek w Europie

Znamy laureata prestiżowego konkursu architektonicznego Mies van der Rohe Award – to Harpa Concert Hall and Conference Centre w Islandii. Jury uznało ten budynek za najlepszy nowo powstały w Europie. Zwycięzca pokonał 335 projektów z 37 krajów (w tym z Polski).

Nagroda Mies van der Rohe Award została ufundowana w 1987 roku w celu promowania nowoczesnej architektury. To wspaniałe wyróżnienie jest przyznawane co dwa lata przez Komisję Europejską, Parlement Europejski oraz Fundację Miesa van der Rohe. Otrzymują je wybitni architekci, autorzy najciekawszych projektów zrealizowanych w Europie w ciągu dwóch lat poprzedzających daną edycję. Laureat zostaje uhonorowany nagrodą finansową w wysokości 60 tysięcy euro oraz statuetką przedstawiającą budynek Pawilonu Niemieckiego z Wystawy Światowej w 1929 roku autorstwa Miesa van der Rohe. Jury przyznaje również dodatkowe wyróżnienie w wysokości 10 tys. euro.

Harpa Concert Hall and Conference Center – zwycięzca tegorocznej edycji – przypomina skałę pokrytą kawałkami kolorowego szkła, w których odbija się niebo oraz okolica Rejkiawiku. Budynek ma powierzchnię 28 tys. metrów kwadratowych, trzy duże sale koncertowe, centrum konferencyjne, zaplecze administracyjne, salę prób, a także pomieszczenie do bardziej kameralnych spektakli i bankietów. Foyer ze schodami przypomina masyw górski. Te niezwykłe rozwiązania zachwyciły jury kilku konkursów architektonicznych (wcześniej obiekt zdobył tytuł „Budynku roku w Skandynawii”). Według jurorów budynek wspiera dialog pomiędzy miastem i życiem wnętrza budynku. Pokazuje również, że kraj, który długo kojarzono jedynie z sagami przedstawiającymi dzieje islandzkich rodów, ma do zaoferowania o wiele więcej.

Znakomici architekci ze studia Henning Larsen Architects i ceniony artysta Olafur Eliasson szukali inspiracji w zorzy polarnej i dramatycznych krajobrazach Islandii. Żadna ze ścian w budynku nie jest równoległa, a oglądanie go daje zupełnie inne efekty w dzień jak i po zapadnięciu zmroku. Jak  Eliasson – jak sam tłumaczy – chciał, aby gości odwiedzających budynek zafascynowały zależności zachodzące pomiędzy światłem i kolorem.

W wyścigu po Mies van der Rohe Award budynek pokonał aż 335 obiektów reprezentujących 37 krajów Europy (w tym z Polski: odnowiony Dworzec Centralny w Warszawie, dom jednorodzinny w Poznaniu oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie). Do finału zakwalifikowano: Superkilen – przestrzeń publiczną w duńskiej Kopenhadze, portugalski dom starców, City Hall – wielofunkcyjny obiekt z halą targową w Belgii oraz hiszpański Metropol Parasol.

Twórcy Harpa Concert Hall and Conference Centre odbiorą nagrodę 6 czerwca podczas oficjalnej ceremonii w Miesa van der Rohe Pavilion w Barcelonie.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/oto-najlepszy-budynek-w-europie-jakby-ciagle-toczyla-sie-na-nim-gra-swiatel,322276.html

|