maj
6

Pomnik Josepha Conrada w Wołogdzie

Pod koniec kwietnia w Wołogdzie (600 kilometrów od Moskwy) odsłonięto pomnik znakomitego polskiego pisarza Josepha Conrada, który przebywał w tym mieście w latach 1862-1863.

Józef Konrad Korzeniowski (bo tak naprawdę nazywał się pisarz) znalazł się w Wołogdzie, gdy za działalność opozycyjną przeciwko został tam zesłany jego ojciec Apollo Korzeniowski, pisarz, dramaturg oraz tłumacz (tłumaczył m. in. utwory Szekspira, Charlesa Dickensa czy Victora Hugo). 

O upamiętnienie pisarza w tym rosyjskim mieście wystąpił Instytut Polski w Petersburgu przy wsparciu władz miejskich i obwodowych. Większość środków finansowych na pomnik przekazało polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykonania pomnika podjął się wybitny petersburski rzeźbiarz, profesor Wiaczesław Buchajew. 

Wspaniały pomnik stanął w miejscu, w którym według dokumentacji znajdował się dom Korzeniowskich. To ponad dwumetrowa stela z czarnego marmuru z dekoracyjnymi elementami marynistycznymi. Odsłonięciu pomnika towarzyszyło m. in. otwarcie stałej ekspozycji w miejscowej bibliotece „Joseph Conrad. Między lądem i morzem”. 

Joseph Conrad pisał powieści i opowiadania w języku angielskim. Do jego najbardziej znanych książek należą: Jądro ciemności, Lord Jim, Smuga cienia, Tajfun czy Amy Foster.

Źródło tekstu:
http://wyborcza.pl/1,91446,13823294,Rosja__W_Wologdzie_odslonieto
_pomnik_upamietniajacy.html

Źródło grafiki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Joseph_Conrad
|