maj
8

Odkrycie zatopionego miasta

Odkrycie Heraklion-Thonis należy do jednego z najdonioślejszych w historii archeologii śródziemnomorskiej. Niewyobrażalnie bogate i zatopione przez morze miasto – które w swym eposie sławił Homer – to nie legenda. To najważniejszy swego czasu handlowy ośrodek świata śródziemnomorskiego. Teraz za sprawą archeologów możemy się o tym przekonać.

Egipcjanie nazywali to wspaniałe miejsce Thonis, a Grecy Heraklion. Ten port – powstały w VIII w. p. n. e. – był dawniej poprzednikiem Aleksandrii i egipską bramą handlową. Zatopione miasto zostało odkryte przez przypadek przez wybitnego francuskiego archeologa morskiego dr Francka Goddio, szukającego w tym rejonie okrętów wojennych, które zatonęły w XVIII w. w trakcie bitwy na Nilu. Wkrótce ruszyły prace archeologiczne. Teraz, dziesięć lat później, archeolodzy mogą przestawić obraz życia w tym mieście z czasów panowania faraonów.

Heraklion był głównym punktem celnym, przez który przechodził cały handel Grecji i Morza Śródziemnego z Egiptem. To tu państwo egipskie nakładało podatki i opłaty na eksport i import towarów. Tu także przeładowywano towary z pełnomorskich statków na statki egipskie i transportowano w górę Nilu.

Wciąż trwają dywagacje naukowe na temat zagłady tego wyjątkowego miasta, która dokonała się blisko tysiąc lat po jego powstaniu. Przypuszcza się, że z jednej strony poziom morza się podniósł, a niestabilne podłoże, na którym zbudowano to ekonomiczne imperium, gwałtownie się obsunęło.

W zatopionym mieście znaleziono złote monety, setki cudownych rzeźb i posągów wykonanych z brązu i kamienia, a także sarkofagów zawierających najprawdopodobniej szczątki zwierzęce. Odkryto również kamienne tablice zapisane w starożytnych językach: greckim i egipskim. To wszystko świetnie dokumentuje handel i gospodarkę morską tamtych czasów. Jednak – jak tłumaczy dr Goddio – to dopiero początek poszukiwań. Prawdopodobnie trzeba będzie pracować przez następne 200 lat, aby odkryć i zrozumieć to niezwykłe miejsce.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/jego-skarby-slawil-homer-zatopione-miasto-faraonow-odkrywa-sekrety,322305.html

|