maj
11

Szwedzka grupa muzyczna ma swoje muzeum

Grupa ABBA – stanowiąca jeden z najlepszych muzycznych zespołów XX wieku – doczekała się własnego muzeum w centrum Sztokholmu.

ABBA, jeden z najznakomitszych popowych zespołów XX wieku, sprzedał łącznie 378 milionów płyt na całym świecie (i tym samym zajął trzecie miejsce po Beatlesach i Elvisie Presleyu). Najbardziej znane przeboje z repertuaru ABBY to Mamma Mia, Dancing Queen czy Waterloo. Choć grupa rozpadła się w 1982 roku, nadal cieszy się ogromną popularnością. Wielu artystów wykonywało piosenki ABBY (ich nowe aranżacje stały się swoistą wizytówką powstałego w 1997 r. zespołu A-TEENS), wykorzystano je również w musicalu Mamma Mia z 2005 roku. 

Wspaniałe muzeum powstałe dla upamiętnienia wybitnych szwedzkich artystów mieści się w Sztokholmie na 1300 metrach kwadratowych. Zwiedzający zobaczą film o historii zespołu, wejdą do studia nagrań, obejrzą instrumenty muzyczne, a nawet będą mogli przymierzyć charakterystyczne białe kostiumy noszone przez członków zespołu. Ekspozycja obejmuje mnóstwo zdjęć oraz informacji o prywatnym życiu piosenkarzy. 

Jeden z członków grupy, Bjoern Ulvaesus – który zainwestował znaczne środki finansowe w to przedsięwzięcie – uważa, że historia zespołu zasługuje na opowiedzenie, a zatem dobrze, że muzeum wreszcie powstało. Jak tłumaczy, to coś stałego, co znajdzie się w przewodnikach.

Źródło tekstu i grafiki:
http://www.rp.pl/artykul/9131,1006471-Muzeum-ABBY.html
|