maj
12

Zbiór esejów Orwella po raz pierwszy w polskich księgarniach

Wspaniała wiadomość dla fanów George’a Orwella. Na polskim rynku właśnie ukazał się zbiór dotąd niepublikowanych tekstów – esejów, felietonów, opowiadań – tego wybitnego pisarza.

George’a Orwella kojarzy się przede wszystkim z wstrząsającym Folwarkiem zwierzęcym – historią świń przejmujących władzę – oraz z książką Rok 1984 – opowieścią o świecie, w którym życie jednostek podporządkowane jest aparatowi władzy państwa z centralną postacią Wielkiego Brata. Teraz mamy wyjątkową szansę poznać tego znakomitego angielskiego pisarza w innej odsłonie. 

Książka Hitler, Stalin, Dali i Czerwony Kapturek to wybór niewydanych dotychczas tekstów Orwella. Na ten wyjątkowy zbiór składają się opowiadania, sztuki, eseje, recenzje, szkice literackie, listy czy felietony pochodzące z różnych okresów jego twórczości. Znajdziemy tu m. in. słynny, publikowany w rozmaitych antologiach esej o związkach sztuki i moralności (Przywilej kleru, czyli kilka uwag o Salwadorze Dalim), najbardziej kontrowersyjny ze szkiców Orwella (William Buttler Years) czy interesujący Dziennik z Maroka. Ciekawostką jest bajka dla dzieci Czerwony Kapturek napisana w formie słuchowiska radiowego. 

Warto zapoznać się z tą pozycją – to prawdziwa gratka nie tylko dla wielbicieli twórczości Orwella, ale również dla miłośników błyskotliwej, niebanalnej literatury. Teksty składające się na książkę Hitler, Stalin, Dali i Czerwony Kapturek przetłumaczył Bartłomiej Zborski.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.czerwoneiczarne.pl/ksiazka,86,1

|