maj
15

3. Festiwal Miłosza

Już jutro, 16 maja 2013 r. w Krakowie o godz. 11:30 rozpoczyna się 3. Festiwal Miłosza. Z tej okazji małopolska stolica symbolicznie zmieni się w Ziemię Ulro (która to książka staje się tematem przewodnim tej edycji wspaniałego Festiwalu). Centrum Festiwalowe umieszczone zostanie w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Z okazji 3. Festiwalu Miłosza – który odbędzie się w dniach 16-19 maja – Kraków odwiedzą wybitni uczeni, pisarze, poeci tłumacze i krytycy literaccy polscy, argentyńscy, amerykańscy, niemieccy, rosyjscy, chińscy, słoweńscy, białoruscy czy islandzcy. Wielu z nich to przyjaciele znakomitego polskiego pisarza oraz wielbiciele jego twórczości. Podzielą się oni wspomnieniami o Miłoszu, a także refleksjami na temat jego tekstów – powieści, esejów, wierszy, szkiców krytycznoliterackich.

Niezwykle bogaty program obejmuje m. in. wieczory poetyckie, spotkania z rozmaitymi autorami (często połączone z premierami ich książek), dyskusje panelowe, konferencje koncerty, pokazy filmów czy warsztaty. Wśród zaproszonych gości znajduje się wielu znakomitych tłumaczy, np.: Óskar Árni Óskarsson, Miłosz Biedrzycki, Wiera Burłak, Borys Dubin, Xavier Farre, Juan Gelman, Renata Gorczyńska, Magda Heydel, Ewa Hryniewicz-Yarbrough, Monika Jagiełło, Andrzej Kopacki, Michael Krüger, Martín López-Vega, Richard Lourie, Bronisław Maj, Anthony Miłosz, Anna Piwkowska, Małgorzata Religa, Adam Pomorski, Tadeusz Sławek, Gary Snyder, Abel Murcia Soriano, Adam Szostkiewicz czy Adam Zagajewski.  

3. Festiwal Miłosza rozpocznie się już jutro o godz. 11:30 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12 Kraków) od inauguracyjnej konferencji prasowej. Na jutro przewidziany jest również m. in. pokaz filmu Magdaleny Piekorz Widok Krakowa (współautorem scenariusza jest Adam Zagajewski), dyskusja o Ziemi Ulro oraz wieczór poetycki z udziałem Julii Hartwig, Duo Duo i Gary’ego Snydera.

Pełny program można znaleźć na stronie internetowej Festiwalu Miłosza, czyli tutaj.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.biurofestiwalowe.pl/aktualnosci/jutro-rozpoczyna-sie-festiwal-milosza.html

|