maj
22

Najpiękniejsze książki nagrodzone

Znamy już laureatów 53. prestiżowego Konkursu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek „Najpiękniejsze Książki Roku 2012”. Zgłoszono aż 158 tytułów z 83 firm wydawniczych. Wśród wyróżnionych książek znalazły się m. in. albumy Horowitza i Dumały.

All that jazz, album Ryszarda Horowitza zdobył aż dwie nagrody. Za opracowanie graficzne wyróżniono prof. Lecha Majewskiego, zaś samemu Horowitzowi przyznano Nagrodę Honorową za fotografie wybitnych amerykańskich i polskich jazzmanów lat 50. i 60. Na czarno-białych w większości fotografiach znaleźli się tak słynni muzycy jak Andrzej Trzaskowski, Krzysztof Komeda, Jan Ptaszyn Wróblewski, Count Basie, Thad Jones, Sonny Rollins i inni. All that jazz stanowi doskonałe przedstawienie wielkiej muzycznej epoki.

Drugi nagrodzony album – Dumała – to swoisty autoportret Piotra Dumały, znakomitego twórcy animacji i reżysera (wśród jego filmów można wymienić: Franza Kafkę, Zbrodnię i karę i Łagodną). Teksty przeplatają się z archiwalnymi fotografiami, rysunkami, kadrami z filmów. Wszystko wieńczy rozmowa z artystą. Projektant graficzny książki wykonali Joanna Kwiatkowska i Piotr Dumała.

Jury konkursu doceniało zwłaszcza książki o charakterze autorskim, czego dowodem jest wyróżnienie publikacji dla dzieci i młodzieży Zdrów chłopczyna (o Fryderyku Chopinie) zilustrowanej w komiksowym stylu przez Bohdana Butenkę. Wyróżniono również książkę z matematyki Looking for a challenge? (co można przetłumaczyć jako: Szukasz wyzwania?) w opracowaniu Emilii Bojańczyk oraz dwa podręczniki Fajrant. Ala ma pióro – warsztaty projektowania krojów pisma inspirowanych kaligrafią (oprac. Zofia Oslislo i Karol Piekarski) oraz Przepisy 2013, obejmujący trzy kodeksy prawne: karny, cywilny i handlowy (oprac. Agata Korzeńska i Paweł Krzywda).

Jury było w tym roku wyjątkowo surowe i uhonorowało książek głównymi nagrodami aż w czterech kategoriach: literatury pięknej, książek naukowych z dziedziny humanistyki, słowników i leksykonów, poradników oraz katalogów. Poza głównymi nagrodami przyznano 23 wyróżnienia.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/artykul/9148,1010888-Nagrody-za-Najpiekniejsze-ksiazki-2012.html

|