maj
24

Kolejna powieść laureatki podwójnego Bookera już w księgarniach

Ostatnio w polskich księgarniach ukazała się powieść historyczna Na szafocie autorstwa Hilary Mantel. To kontynuacja wydanej u nas w 2010 r. książki W komnatach Wolf Hall. W tej części wybitna pisarka opisuje upadek Anny Boleyn. Obie powieści przyniosły Mantel prestiżowego Bookera.

Hilary Mantel, słynna angielska pisarka, w znakomitej powieści W komnatach Wolf Hall przedstawiła losy Thomasa Cromwella – bezkompromisowego doradcy Henryka VIII, który dzięki sile przebicia i determinacji stał się jednym z najbardziej znaczących ministrów na dworze Tudorów. 

Na szafocie
– kolejna książka z cyklu o Thomasie Cromwellu – dotyczy właściwie upadku Anny Boleyn, drugiej żony Henryka VIII. Władca zakochuje się w Jane Seymour, więc Thomas Cromwell stara się unieważnić wcześniejsze małżeństwo. Jak wiemy z historii, wszystko skończyło się egzekucją Anny Boleyn. Taki też jest finał Na szafocie. Trzecia część trylogii będzie dotyczyła zapewne smutnego końca samego Thomasa Cromwella, który wypada z łask po zaaranżowaniu nieudanego małżeństwa z Anną Kliwijską. Być może i tom trzeci – tak jak dwa poprzednie – otrzyma wspaniałą Nagrodę Bookera.

Obie powieści Mantel o Thomasie Cromwellu przetłumaczyła Urszula Gardner.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.soniadraga.pl/produkt/639/powiesc-historyczna-na-szafocie.html

|