maj
25

Niezwykły budynek parlamentu

Pochodząca ze średniowiecza siedziba władz prowincji Groningen to nie tylko jeden z najpiękniejszych budynków w mieście. To miejsce wyjątkowe – w żadnej innej holenderskiej prowincji parlament lokalny od tylu lat nie prowadzi obrad w tym samym miejscu. Tymczasem ten gmach od przeszło czterech wieków pełni funkcję polityczną.

Budynek ten wzniesiono w centrum Groningen (Holandia) w XV wieku. Dawniej w tym miejscu znajdowała się szkoła. Tymczasem 16 czerwca 1602 r. lokalne władze zebrały się po raz pierwszy w tym gmachu w celu urządzenia obrad. Od tamtego czasu – czyli 411 lat! – budynek służy niderlandzkim parlamentarzystom.

U schyłku XVI wieku wojska hiszpańskie poniosły klęskę w starciu z wojskami Maurycego Orańskiego i tym samym Groningen stało się częścią dążących do niepodległości Niderlandów. To właśnie wtedy ustanowiono prowincję Groningen (w której skład wchodzą dziś również okoliczne miasteczka i wioski). Po zakończeniu starć wojennych nowe niderlandzkie władze potrzebowały odpowiedniego budynku. Który mógłby się stać ich siedzibą – wówczas wykorzystano gmach nieczynnej szkoły usytuowanej w centrum miasta.

Budynek oczywiście zmienił się znacznie od tamtego czasu – posiada na przykład nowoczesne skrzydło z biurami urzędników. Część historyczna przeznaczona jest na miejsce spotkań lokalnego parlamentu, Provinciale Staten. Parlamentarzyści obradują w pięknej Statenzaal (co można przetłumaczyć jako: Sala Stanów), gdzie na ścianach wiszą portrety wybitnych niderlandzkich bohaterów narodowych.

Historyczne wnętrza tego wspaniałego budynku można zwiedzać za darmo, ale w wybrane dni i w przy większej ilości chętnych.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.niedziela.nl/index.php?option=com_content&view=article&id=6148:411-lat-w-tym-samym-budynku-&catid=77:holandia&Itemid=128

|