cze
4

Marek Krajewski o tłumaczach

Do Nowego Jorku zawitał Marek Krajewski – słynny polski autor kryminałów i thrillerów. Jego powieści Śmierć w Breslau i Koniec świata w Breslau ostatnio ukazały się za oceanem. Podczas spotkań z czytelnikami nie obyło się również bez rozmów o problemach tłumacza w dzisiejszym świecie.

Marek Krajewski wziął udział w trzydniowych targach książki BookExpo na Manhattanie (ta wyjątkowa impreza zakończyła się w piątek), a także uczestniczył w wielu uroczystościach w ramach International Crime Month (na które zostali zaproszeni wybitni autorzy powieści kryminalnych, redaktorzy oraz wydawcy). Czas naszemu pisarzowi wypełniły spotkania z czytelnikami (również polskimi), panele dyskusyjne, a także czytanie fragmentów książek.

Książki Krajewskiego zostały wydane już w dwudziestu krajach. Amerykański wydawca wyraził zainteresowanie dwoma wspaniałymi kryminałami retro Śmierć w Breslau i Koniec świata w Breslau o zbrodniach w przedwojennym Wrocławiu. Obie książki przełożyła Danuta Stok. Dla porównania: angielski wydawca wydał już cztery powieści Krajewskiego.

Krajewski uczestniczył również w panelu dyskusyjnym „Tłumacz i redaktor – napięte relacje” (w dyskusji udział wzięły m. in. tłumaczki Mary Ann Caws i Susan Bernofsky). Mówiono o konfliktach występujących często między pisarzami, tłumaczami i redaktorami. Autorzy chcą zachować własny styl, co często trudno jest oddać w tłumaczeniu (zwłaszcza poezji). Z kolei redaktorzy muszą dbać o to, aby książka się sprzedawała. Podkreślono, że w USA wydaje się jedynie 3% książek tłumaczonych z obcych języków – a to pozbawia amerykańskich czytelników wielu wartościowych dzieł.

Krajewski opowiadał o doświadczeniach we współpracy z tłumaczami. Okazało się, że tłumaczom dużą trudność sprawia przekład brutalnych słów (a takich nie brakuje w prozie polskiego pisarza) oraz niektórych terminów. Dla tłumaczy książki Krajewskiego stanowią poważne wyzwanie.

Źródło tekstu http://wyborcza.pl/1,91446,14023561,Marek_Krajewski_promuje_swe_ksiazki_
w_Nowym
_Jorku.html

Źródło grafiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Krajewski

|