cze
6

Łaziki polskich studentów nagrodzone

Polscy studenci zajęli dwa pierwsze miejsca w prestiżowych zawodach University Rover Challange. Zwyciężył marsjański łazik skonstruowany przez zespół z Białegostoku. Drugie miejsce zdobyli studenci z Politechniki Wrocławskiej.

Zawody University Rover Challange odbywały się na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w warunkach zbliżonych do tych panujących na Marsie (wysoka temperatura, niska wilgotność powietrza i unoszący się pył). Zespoły musiały wykonać skomplikowane zadania (m. in. rozpoznanie terenu, poszukiwanie śladów życia oraz zapewnienie pakietu medycznego rannemu astronaucie). W tym roku udział wzięło czternaście drużyn – z USA, Kanady, Indii oraz Polski (nasz kraj reprezentowały drużyny z Białegostoku, Rzeszowa i Wrocławia).

Pierwsze miejsce zdobył wspaniały łazik Hyperion skonstruowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. Pojazd jest doskonale przystosowany do poruszania się po terenie pustynnym, piaszczystym i kamienistym. Może pokonywać wzniesienia nachylone nawet pod kątem 50 stopni.

Załoga z Białegostoku osiągnęła najwyższy wynik w historii konkursu, zdobywając 493 na 500 możliwych punktów. Jak tłumaczy Mateusz Józefowicz z Mars Society Polska, ten sukces to rezultat ciężkiej pracy studentów, uczelni i organizatorów.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu: http://wyborcza.pl/1,91446,14021484,Podwojne_zwyciestwo_polskich_lazikow
_za_zawodach_w.html

Źródło grafiki: http://www.wprost.pl/ar/402157/Polscy-studenci-triumfuja-Zbudowali-najlepszego-marsjanskiego-lazika/

|