cze
13

Kolejarze już nie w spódnicach

Sztokholmscy maszyniści zorganizowali osobliwy protest – a wszystko z powodu obowiązkowych uniformów, niepraktycznych podczas upałów.

15 maszynistów i konduktorów zatrudnionych na podmiejskiej linii łączącej centrum szwedzkiej stolicy z jej północnymi przedmieściami zaprotestowało przeciwko restrykcyjnemu regulaminowi zakazującemu noszenia szortów w pracy nawet przy bardzo wysokich temperaturach. Zamiast zakazanych szortów nosili spódnice!  

Z początku Tomas Hedenius, rzecznik firmy Arriva odpowiedzialnej za pociągi na linii Roslagsbann, utrzymywał, że firmie zależy na schludnym i przyzwoitym wyglądzie pracowników. W związku z tym zatrudnione kobiety powinny nosić spódnice, a mężczyźni spodnie. Szorty zostały uznane za absolutnie niedopuszczalne. Jednocześnie tłumaczył, że nie zamierza szykanować pracowników, którzy chcą nosić kobiece stroje – byłaby to dyskryminacja wbrew prawu.

Mimo wszystko pod wpływem sugestii personelu zarząd postanowił zmienić surowe przepisy. Interesujący protest zakończył się zatem pełnym sukcesem kolejarzy.

Źródło tekstu i grafiki: http://swiat.newsweek.pl/szwedzcy-kolejarze-w– szortach,105222,1,1.html

|