cze
17

O zawiłościach języka polskiego

Właśnie ukazała się druga część Słownika polsko@polskiego z Miodkiem. Ten znakomity zbiór porad językowych wybitnego profesora może nieraz okazać się pomocny w zmierzeniu z trudną polszczyzną.

Najnowsza książka profesora Jana Miodka to prawdziwa gratka nie tylko dla wielbicieli nieemitowanego już programu telewizyjnego prowadzonego przez słynnego językoznawcę. W programie Słownik polsko@polski prof. Miodek odpowiadał na zadawane przez skype’a pytania widzów dotyczące języka polskiego. Książka Słownik polsko@polski z Miodkiem to pokłosie programu.  

W tej publikacji prof. Miodek, tłumaczy m. in., jak zwracać się do osoby, która zyskała tytuł licencjata, w jaki sposób poprawnie stosować liczebniki porządkowe, czy który przypadek rządzi słowem „około”. To przykłady zaczerpnięte prosto z życia. Słownik jest bogato ilustrowany zdjęciami – przykładami wpadek językowych z telewizji, reklam gazet czy stron internetowych. W książce znajduje się również wywiad Agaty Dzikowskiej z profesorem Miodkiem dotyczący jego biografii, a także quiz językowy sprawdzający wiedzę czytelników.

Warto zainteresować się tą wspaniałą książką – i zawiłościami języka polskiego.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/911976,profesor-miodek-na-tropie-bledow-recenzja,id,t.html

|