cze
20

Wyjątkowy test narkotykowy na smartfona

Polacy znów błyszczą na arenie międzynarodowej! Studenci Politechniki Gdańskiej stworzyli znakomitą aplikację na smartfony, która pozwala sprawdzić, czy ktoś znajduje się pod wpływem narkotyków.

Modern Drug Test – bo tak nazywa się ta wspaniała aplikacja – zostanie zaprezentowany na tegorocznym światowym finale największego konkursu technologicznego dla studentów Imagine Cup. Finał odbędzie się 8-11 lipca w Petersburgu (Rosja). Obok zespołu z Politechniki Gdańskiej Polskę będą jeszcze reprezentować dwie drużyny – TapBoarders z Poznania i FRONT z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Aplikacja Modern Drug Test najpierw poddaje oko drobiazgowej naukowej analizie (w tym może ocenić również kolor białek ocznych i rozmiar źrenicy), a następnie wykrywa anomalie spowodowane zażyciem narkotyków. Całość jest prosta w obsłudze – wystarczy mieć tylko telefon z wgraną aplikacją, którą wystarczy przyłożyć do oka. Jak tłumaczy Karol Stosik, jeden z reprezentantów drużyny z Politechniki Gdańskiej, cały proces trwa zaledwie kilka sekund. To w porównaniu z pracochłonnymi testami medycznymi stanowi bardzo dobry wynik. Obecnie studenci pracują nad kolejnymi metodami weryfikacji.

Warto przypomnieć, że Karol Stosik zajął drugiej miejsce podczas zeszłorocznego Imagine Cup (odbywającego się w Australii) jako wynalazca aplikacji, która pozwala osobom niewidomym na czytanie e-booków i wszelkiego rodzaju notatek na telefonie. Czy i w tym roku on i jego drużyna odniosą sukces w dawnej rosyjskiej stolicy? Trzymamy kciuki!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/artykul/55385,1019927-Polscy-studenci-opracowali-test-narkotykowy-na-smartfona.html

|