cze
23

Superman sprzedany za astronomiczną sumę

Unikalne wydanie pierwszego egzemplarza wspaniałego komiksu o Supermanie (opublikowanego w 1938 r.) zostało sprzedane na aukcji za 175 tys. dolarów.

Komiks o Supermanie z amerykańskiej serii „Action Comics” został sprzedany za tę astronomiczną sumę na aukcji internetowej. Ten wyjątkowy egzemplarz ma swoją ciekawą historię – został znaleziony podczas prac budowlanych przez mieszkańca jednego z domów w stanie Minnesota w USA. Jak można wytłumaczyć fakt, że słynny komiks z serii autorstwa Joego Siegiela został tak skrzętnie ukryty? Okazało się, że poprzedni właściciel domu w latach 30. ubiegłego wieku użył gazet (w tym komiksów) do izolacji ścian – za jedną z nich wylądował Superman.

Wartość znaleziska spadła znacznie, gdy wyszło na jaw, że tylna okładka jest zniszczona. Mimo to książkę sprzedano za 175 tys. dolarów. Nie jest to jednak najwyższa suma, jaką udało się uzyskać za komiks o Supermanie. W 2011 zabytkowy pierwszy numer nabyto na aukcji za 2 mln 161 tys. dolarów.

I pomyśleć, że można przeznaczyć tak znaczne środki finansowe na komiks, za który przed wojną płaciło się zaledwie 10 centów! Cóż, pasje bywają kosztowne!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/superman-izolowal-sciane-sprzedany-za-175-tys-dolarow,332614.html

|