cze
29

Nowe Muzeum Muncha już w 2017 roku

Trwający parę lat spór o lokalizację nowej siedziby Muzeum Muncha w Oslo został zażegnany. Nowe muzeum powstanie do 2017 r. tuż obok wspaniałego budynku opery.

Dotychczasowa siedziba Muzeum Muncha, która została otwarta w 1963 r. w stulecie urodzin wybitnego norweskiego artysty, dziś już nie spełnia wymogów nowoczesnej placówki. Obecne władze Norwegii od kilku lat nie mogły dojść do porozumienia w sprawie lokalizacji nowej siedziby muzeum. Ostatecznie zdecydowano, że w starym gmachu muzeum postanie centrum naukowe, a nowe Muzeum Muncha stanie przy słynnej operze.

Projekt nowego gmachu wyłoniono w 2009 r. w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Gmach nowego muzeum będzie lekko nachylony ku wodzie. To wyjątkowa dwunastopiętrowa szklana bryła o powierzchni 24 tys. metrów kwadratowych. Autorem projektu jest hiszpański architekt Juan Herros.  

Edward Munch należy do czołowych nowatorów sztuki przełomu XIX i XX wieku. Jego obrazy doskonale przedstawiały i tłumaczyły ówczesne niepokoje. Stanowiły nieocenioną inspirację dla niemieckich ekspresjonistów. Edward Munch przed śmiercią w 1944 r. przekazał swoje liczne dzieła stolicy Norwegii, co pozwoliło na otwarcie poświęconego mu muzeum.  

Źródło tekstu i grafiki: http://www.bryla.pl/bryla/1,85298,14086504,Muzeum_Muncha_w_Oslo__Projekt_nowej_siedziby.html

|