lip
2

Chorwacja w Unii Europejskiej

1 lipca Chorwacja jako 28 państwo weszła do Unii Europejskiej. To wyjątkowe wydarzenie może się wiązać z większym popytem na tłumaczenia z języka chorwackiego i na język chorwacki.

Z okazji wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej w Zagrzebiu odbyły się specjalne uroczystości, w których uczestniczyli m. in. chorwacki prezydent Ivo Josipović, przewodniczący komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. W trakcie swojego wystąpienia Barroso zaskoczył zgromadzonych, mówiąc po chorwacku: „Witamy w Unii Europejskiej”.

Chorwacja dołączyła do UE po dziesięciu latach od złożenia wniosku akcesyjnego. Usunięto już znaki celne z granic łączących ten wspaniały kraj z terenami słoweńskimi i węgierskimi. Jednak trwający w Unii kryzys ekonomiczny nie pozwoli póki co na wejście nowego członka do strefy euro czy do strefy Schengen.

Lingua Lab realizuje kilka kontraktów na tłumaczenia na język chorwacki dla organów Unii Europejskiej (teksty dotyczą m. in. spraw medycznych oraz kwestii ochrony środowiska). Można zatem z dumą stwierdzić, że mieliśmy swój udział w wejściu Chorwacji do Unii Europejskiej.

Źródło tekstu i grafiki: http://natemat.pl/66451,chorwacja-weszla-do-unii-europejskiej-spelniaja-sie-nasze-marzenia

|