lip
6

Niemcy o Polakach i Rosjanach

Niedawno w Berlinie przedstawiono bardzo interesujący raport analizujący postrzeganie Polaków i Rosjan przez Niemców. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Niemiecką Fundację Bertelsmanna wraz z Instytutem Spraw Publicznych w Warszawie, stosunki polsko-niemieckie są wysoko oceniane.

Z raportu można się m.in. dowiedzieć, że Niemcy postrzegają Polaków znacznie korzystniej niż Rosjan (odsetek Niemców oceniających pozytywnie stosunki polsko-niemieckie wzrósł aż do 70%, natomiast kontakty z Rosjanami zostały ocenione pozytywnie zaledwie przez 47% obywateli). Niemcy traktują Polskę jak ważnego partnera (aż 59% badanych w ankiecie stwierdziło, że Berlin powinien zabiegać o kompromisy i kooperacje w kontaktach z Warszawą). W stosunkach z Rosją tylko 48% sugeruje podobną politykę.

Wyniki badań pokazują również, jak wiele stereotypów na temat Polaków i Rosjan funkcjonuje w niemieckim społeczeństwie. Polska kojarzy się niektórym z kradzieżami (zwłaszcza samochodów) i inną działalnością przestępczą. Z drugiej strony wskazuje się też na polską gościnność, a samych Polaków postrzega się jako doskonałych pracowników i wybitnych sportowców, a ponadto jako osoby religijne, nowoczesne, przyjazne, pilne i tolerancyjne. Z kolei Rosja kojarzy się Niemcom z piciem alkoholu, wódką, Putinem, korupcją, przestępczością i mafią. Zresztą w rankingu narodów, które cieszą się sympatią Niemców, Polacy i Rosjanie pozostają daleko w tyle za obywatelami holenderskimi, francuskimi, amerykańskimi czy brytyjskimi.

Aż 79% Niemców byłoby skłonnych zaakceptować Polska jako kolegę z pracy (a obywatela rosyjskiego – 65%), 77% jako sąsiada (Rosjanina 60%), 62% jako obywatela swojego kraju (w przypadku Rosjan to 47%), 57% jako przyjaciela (41% zaakceptowałoby przyjaciela z Rosji), 53% jako szefa (rosyjskiego szefa akceptowałoby 38%) i 49% jako zięcia (Rosjanina w tej roli akceptuje 33%).

Ekspert do spraw Europy Wschodniej Fundacji Bertelsmanna Cornelius Ochmann tłumaczy, że niemieckie uprzedzenia w stosunku do Polaków mają aż 250-letnią tradycję i są silnie zakorzenione, stąd walka z nimi wymaga czasu. Z kolei Agnieszka Łada z ISP zauważyła ogólny brak wiedzy o Polsce wśród młodych Niemców często połączony z antypolskimi uprzedzeniami. Autorzy raportu wezwali do intensywniejszych kontaktów między społeczeństwami obu krajów, zwiększenia roli organizacji pozarządowych, a także rozwijania partnerstwa między miastami i szkołami oraz dbania o rozwój turystyki.

Raport opiera się na sondażu przeprowadzonym na początku marca przez instytut TNS EMNID na reprezentatywnej grupie 1045 osób powyżej 14. roku życia.

Źródło tekstu i grafiki: http://spoleczenstwo.newsweek.pl/raport–jaki-jest-polak-w-oczach-niemca,105741,2,1.html

|