lip
19

Psy jak małe dzieci

To, że przeciętny pies dorównuje inteligencją kilkuletniemu dziecku, nie dziwi już zapewne nikogo. Jednak ostatnio wybitni naukowcy odkryli, że również rozwój emocjonalny psa zbliżony jest do rozwoju dziecka.

Jak tłumaczy dr Lisa Horn z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu, pies do prawidłowego rozwoju potrzebuje silnej więzi emocjonalnej nawiązanej z rodzicem lub z właścicielem. To właśnie obecność właściciela motywuje naszych szczekających ulubieńców do wykonywania rozmaitych zadań.

W eksperymencie naukowym, który przeprowadziła badaczka, psy miały za zadanie w określony sposób ułożyć zabawki, aby otrzymać nagrodę (na zdjęciu obok owczarek niemiecki z nagrodą). Analiza wyników wykazała, że zwierzęta o wiele chętniej wykonywały zadanie, gdy w pobliżu znajdował się właściciel, niż gdy były same lub kiedy przyglądała im się obca osoba. Zatem nie wspaniała nagroda, ale obecność właściciela była dla psów bardziej motywująca. Dr Horn przyczyn takiego zachowania upatruje w tym, że dla psa jego pan jest rodzajem emocjonalnej bezpiecznej bazy wyzwalającej odwagę do podejmowania nowych inicjatyw. Pod tym względem dorosłe psy – jak stwierdza dr Horn – zachowują się tak samo jak dzieci.

Źródło tekstu i grafiki: http://nauka.newsweek.pl/pies-jak-dziecko,105825,1,1.html

|