lip
22

Największy wolnostojący budynek świata

Ten budynek mógłby zmieścić trzy budynki Pentagonu, cztery państwa Watykan lub dwadzieścia gmachów opery w Sydney. Mowa o New Century Global Center – wspaniałym centrum biznesu i rozrywki, obecnie największym wolnostojącym budynku świata.

Ten wspaniały budynek powstał w chińskim mieście Chengdu. Mieszczą się w nim biura, centrum handlowe, hotel z centrum konferencyjnym, IMAX z czternastoma salami, park wodny Rajska Wyspa ze sztuczną plażą, skate park technicznie przystosowany do organizacji międzynarodowych zawodów, a także parking na 15 tysięcy samochodów.

Całkowita powierzchnia New Century Global Center to aż 1,76 mln. m. kw. Tym samym to największy wolno stojący budynek na świecie. dotychczas największym pod względem powierzchni budynkiem świata był terminal międzynarodowego lotnika w Dubaju. Następne w kolejności gmachy to hotel w Mekce, centrum handlowe Central Word w Bangkoku oraz giełda kwiatowa w holenderskim Aslsmeer.

New Global Center to prawdziwy ewenement w światowym budownictwie. Jego wzniesienie trwało trzy lata. Na uwagę zasługuje szklany dach i gigantyczne „sztuczne słońce” (świecąca całą dobę lampa – jej zainstalowanie można wytłumaczyć panującym w Chengdu smogiem, który utrudniałby doświetlenie gmachu światłem dziennym), a także długi na 150 metrów ekran, na którym wyświetlają się piękne krajobrazy.

Chengdu – metropolia w środkowych Chinach – przeżywa intensywny rozwój ekonomiczny. Rozbudowuje się tam metro, autostrady, działa mnóstwo zakładów przemysłowych. Miasto słynne jest przede wszystkim ze stacji hodowli i muzeum pandy wielkiej.

Źródło tekstu i grafiki: http://wyborcza.pl/1,75477,14272208.html

|