lip
26

Mroczne norweskie miasto

Rjukan – miasto położone w Norwegii i otoczone górami cierpi na brak światła. Przez pięć miesięcy jest pogrążone w mroku, a przez kolejnych siedem panuje tam półmrok. Obecnie dzięki nowym technologiom może walczyć o promienie słoneczne.


Na szczytach gór otaczających norweskie miasto Rjukan zamontowano trzy systemy luster, które odbiją i skierują promienie słoneczne do centrum miasta. Ten wyjątkowy projekt niósł ze sobą ogromne nakłady finansowe (835 tys. dolarów). Heliostaty (czyli ruchome lustra) są technicznie przystosowane do przechwytywania i kierowania promieni słonecznych na główny plac miasta. Pierwsze testy będą przeprowadzane we wrześniu. Warto wspomnieć, że dotychczas tak zamontowane heliostaty znakomicie sprawdziły się już we włoskiej wiosce Viganella położonej w Alpach.

Podobna inicjatywa w Rjukan powstała już na początku ubiegłego wieku, gdy Sam Eyde – współzałożyciel lokalnych zakładów chemicznych – zaproponował zbliżone rozwiązanie po wybudowaniu fabryki i zasiedleniu miasta. Jednak pomysł upadł, gdyż – jak tłumaczy Rune Loedoeen, zarządca miasta – jego realizacja ze względu na ograniczenia technologiczne była niemożliwa. W 1928 roku Eyde zbudował za to specjalny wyciąg, którym chętni mogli wyjechać z doliny, aby zaczerpnąć nieco promieni słonecznych. 

Mieszkańcy mrocznego (chyba już niedługo!) Rjukan mają nadzieję, że ten wspaniały wynalazek nie tylk dostarczy promieni słonecznych, ale sprawi, że zwiększy się zainteresowanie turystów miastem w okresie zimowym. 

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/zyja-bez-slonca-do-oswietlenia-mrocznej-doliny-uzyja-gigantycznych-luster,341271.html
|