lip
31

Pizza po japońsku

Kuchnia Kraju Kwitnącej Wiśni to dla wielu Europejczyków wciąż egzotyka – a jednak coraz bardziej fascynująca. Jej popularność wzrasta również w Polsce, czego doskonałym przykładem może być chętnie spożywane przez nas sushi, a ostatnio japońska wersja pizzy.

Okonomiyaki (tę nazwę można przetłumaczyć jako: „smaż co lubisz”) wyglądem przypomina omlet lub naleśnik. To wspaniałe danie nie należy do najbardziej egzotycznych japońskich rarytasów – przygotowuje się je jak pizzę (według przepisu na ciasto składają się m.in.: mąka, bulion oraz woda) i piecze na stalowej powierzchni.

Zwykle na „japońskiej pizzy” można znaleźć kapustę, mięso lub owoce morza. W oryginalnej wersji całość dekoruje się suszonymi płatkami wędzonego i fermentowanego tuńczyka (katsuobushi). Tę niezwykłą potrawę można też wzbogacić o różne dodatki w zależności od upodobań smakowych: pierś z kurczaka, boczek, tuńczyk, krewetki, ośmiornicę, a także seler, natkę pietruszki czy por – wszystko po to, żeby dostosować potrawę do różnych wymagań kulturowych. Duża dowolność czyni z okonomiyaki danie uniwersalne (niemalże tak jak tradycyjna włoska pizza!).

Spróbuj okonomiyaki i przenieś się na chwilę do Japonii! Smacznego!

Źródło tekstu i grafiki: http://stylzycia.newsweek.pl/okonomiyaki–pizza-po-japonsku,106705,1,1.html

|