sie
3

Triumf języka hiszpańskiego

Jak pokazują badania, językiem hiszpańskim posługuje się dziś pół miliarda ludzi na całym świecie. za dwa-trzy pokolenia będzie nim mówił co dziesiąty mieszkaniec naszej planety. Hiszpański okazuje się dziś drugim językiem na świecie, a liczba jego użytkowników (a także tych, którzy dopiero zaczynają się go uczyć) stale rośnie.

Z danych Instytutu Cervantesa wynika, że hiszpański stał się modny w Azji. W Indiach liczba studentów, którzy decydują się na naukę tego języka podwoiła się w ciągu ostatnich sześciu lat. Aż 240 japońskich uniwersytetów również oferuje kursy hiszpańskiego, a w Chinach zainteresowanie językiem jest tak duże, że 70% chętnych do nauki, nie dostaje się na kurs z powodu braku miejsc.

Co ciekawe, jeszcze niedawno młodzi Chińczycy woleli się uczyć rosyjskiego lub japońskiego.  Wszystko zmieniło się, kiedy chińscy przedsiębiorcy zainwestowali olbrzymie środki finansowe w Ameryce Łacińskiej. Odtąd znajomość hiszpańskiego przydatna jest ze względów praktycznych. Młodzi ludzie z Chin wiedzą, że w obecnej sytuacji taka nauka będzie miała korzystny wpływ na ich przyszłość – wciąż brakuje specjalistów, tłumaczy czy nauczycieli, a więc o pracę ze znajomością języka hiszpańskiego względnie łatwo. Podobnie w Indiach ten język równie szybko zyskał na popularności (tam na najlepsze oferty mogą liczyć dyplomowani tłumacze, którzy ze względu na rozległe interesy międzynarodowe są coraz bardziej pożądani).

Według prognoz największa populacja hiszpańskojęzyczna już w 2050 r. znajdzie się w USA (amerykańscy latinos to najszybciej rosnąca grupa społeczna – do tego będą stanowić aż 30% ludności w Stanach Zjednoczonych). W niektórych miastach i stanach język hiszpański już może się poszczycić znaczącą pozycją – w Kalifornii, w której oficjalnym językiem pozostaje angielski, rządową dokumentację wydaje się także po hiszpańsku. Również instytucje stanowe w Teksasie używają hiszpańskiego. Ponadto większość dużych amerykańskich firm i instytucji zainwestowała już hiszpańskojęzyczne wersje swoich stron internetowych.

Językoznawcy nie mają wątpliwości – hiszpański święci triumfy. Na pewno warto zainteresować się tym wspaniałym językiem.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.polityka.pl/swiat/analizy/1545047,3,jezyk-hiszpanski-podbija-swiat.read

|