sie
10

Letnia wymiana prezentów w Kraju Kwitnącej Wiśni

Magdalena Tomaszewska-Bolałek, wybitna japonistka i tłumaczka, pisze na swoim blogu o wspaniałej tradycji w Kraju Kwitnącej Wiśni. Dwa razy w roku (w lipcu oraz grudniu) Japończycy wymieniają się prezentami. Zimowa wymiana nazywa się seibo, zaś obdarowywanie w lipcu to chūgen.

Większość sklepów czy domów handlowych może się pochwalić wspaniałą ofertą z okazji chūgen. Można złożyć zamówienie, podać dane odbiorców, a firma zapakuje oraz dostarczy upominek. Popularne prezenty to produkty spożywcze (czekoladki, słodycze, cukierki, alkohole, ale także artykuły, których w Europie raczej nie ofiaruje się w ramach prezentu: surowe owoce morza, mięso, makarony, ocet czy napoje chłodzące).

W tym roku wśród popularnych japońskich słodyczy przygotowanych z okazji chūgen można wymienić: desery mini parfait (na zdjęciu) o oryginalnych smakach (róża z pistacjami, pomidory z mascarpone czy cytryna z bazylią), zestawy łakoci miyabi (można to przetłumaczyć jako „elegancja”, „gracja”, „czar”), słodycze o typowych japońskich smakach (herbata matcha, herbata hōjicha, imbir), czekoladki czy senbei, tradycyjne japońskie krakersy. Wielbicieli wytrawnych smaków na pewno zainteresował unagi chimaki (węgorz w sosie kabayaki z ryżem, makaron sōmen z ryżem w pięciu kolorach czy wyjątkowa wołowina z Kiusiu.

Magdalena Tomaszewska-Bolałek – japonistka, tłumaczka, dziennikarka. Jest autorką trzech książek (Zwierzęta Zodiaku w kulturze Japonii, Tradycje kulinarne Japonii oraz Japońskie słodycze), ponadto opublikowała wiele artykułów dotyczących kultury japońskiej, przetłumaczyła także wiele komiksów japońskich.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.kuchniokracja.hanami.pl/index.php/chugen-letnia-wymiana-prezentow-w-japonii/

|