sie
11

Powstanie Warszawskie w kolorze

Film Powstanie Warszawskie – pokolorowany i udźwiękowiony dokument – jest już prawie gotowy, choć nie ustalono jeszcze daty premiery. Będzie to jedyna fabuła zmontowana z archiwalnych kronik.

Ten wspaniały film powstaje pod patronatem Muzeum Powstania Warszawskiego. To historia dwóch młodych reporterów, którzy byli świadkami walk. W tym projekcie wykorzystano autentyczną dokumentację (w tym kroniki filmowe z sierpnia 1944, których autorami są filmowcy i fotoreporterzy z Biura Informacji i Propagandy Zarządu Głównego AK).

Jeszcze kilka lat temu taki film nie miałby szans na powstanie. Jednak dziś jego realizacja jest możliwa dzięki najnowocześniejszym technologiom i specjalistycznemu oprogramowaniu sprowadzonemu ze Stanów Zjednoczonych.

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, tłumaczy, że ten wyjątkowy pomysł na techniczne „pokolorowanie” i „udźwiękowienie” kroniki powstał, gdy jego kilkuletni syn zapytał, dlaczego ludzie biorący udział w Powstaniu Warszawskim byli czarnoskórzy. To właśnie dzięki temu pytaniu Powstanie Warszawskie przestanie być milczącym, czarno-białym obrazem, a dzieci nie będą już odnosić mylnego wrażenia co do tego ważnego wydarzenia historycznego.

Czekamy zatem na premierę!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/artykul/693832,1034535-Powstanie-Warszawskie—film-z-autentycznymi-kronikami-z-1944.html

|