sie
15

Biblioteka z sauną

Międzynarodowy konkurs na siedzibę Biblioteki Głównej w Helsinkach wygrał wspaniały projekt fińskiej pracowni ALA i propozycja wzbogacenia biblioteki o dostępną dla wszystkich saunę.

Konkurs na projekt biblioteki rozpoczął się w styczniu 2012 r. Gmach biblioteki ma powstać w ścisłym centrum miasta, obok fińskiego parlamentu.  Budynek zaprojektowany przez ALA będzie miał 16 tys. m. kw. powierzchni i wyróżni się drewnianą elewacją (wykonaną z naturalnych, lokalnych surowców) oraz ogólnodostępną sauną. Projekt zakłada ponadto budowę obszernego publicznego placu, który uatrakcyjni centrum stolicy Finlandii.  

Wybitni architekci chcą podzielić to miejsce na trzy odrębne strefy – każda będzie spełniać inne funkcje. Jak tłumaczą specjaliści, część podziemna będzie przeznaczona na organizowanie spotkań z gośćmi, konferencji i warsztatów grupowych, wyżej znajdą się pomieszczenia multimedialne i sauna, a na samej górze czytelnia przeznaczona do samodzielnej pracy.

Czy Biblioteka Główna ma szansę stać się perłą fińskiego budownictwa? Przekonamy się już w 2018 roku – wtedy zostanie oddana do użytku miłośnikom książek i kąpieli w saunach.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.bryla.pl/bryla/1,85298,14342754.html

|