sie
19

Centrum handlowe z parkiem

„Emporia” – centrum handlowe w Szwecji – ma powierzchnię 98 tys. metrów kwadratowych, może się poszczycić ok. 200 sklepami i wyjątkowym parkiem na dachu. Ma spore szanse na zwycięstwo w konkursie o Nagrodę za Najlepsze Wnętrze Roku, choć architektonicznych rywali nie brakuje. O tym kto zwycięży, przekonamy się już w październiku.

„Emporia” – największe centrum handlowe w Skandynawii otwarte w 2012 r. w szwedzkiej miejscowości Malmoe – z wyglądu przypomina olbrzymi bursztyn. Unikalne kolory (na fasadzie żółty zmienia się w niebieski) i oryginalny kształt sprawiają, że ten budynek w ogóle nie kojarzy się z miejscem, w którym można zrobić zakupy. Jak tłumaczą architekci, poprzez ten projekt chcieli zerwać z normą nudnych centrów handlowych. Cóż, to im się udało.  

We wnętrzu możemy podziwiać znakomite dzieła sztuki – wielkogabarytowe obrazy czy rzeźby z brązu – co jest rzadko spotykane w przestrzeniach komercyjnych. Na uwagę zasługuje również wszechobecna zieleń – kompleks zdobią liny z wiszącymi roślinami, niektóre ściany wyłożone są winoroślą, a na dachu tej perły nowoczesnego budownictwa znajduje się park z trawą, drzewami i ogródkiem skalnym – to idealne miejsce na wypoczynek w trakcie zakupów. Nic dziwnego, że „Emporię” odwiedza codziennie 25 tysięcy osób.   

O pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie o tytuł Najlepszego Wnętrza Roku INSIDE 2013 w kategorii „centra handlowe” „Emporia” walczy m.in. z placówkami w Hongkongu i Indonezji. Jest też jednym z faworytów do głównej nagrody – Word Interior  of the Year – o to wspaniałe wyróżnienie ubiegać się będzie blisko 60 projektów (m.in. hoteli, biur, rezydencji, placówek kulturalnych, edukacyjnych i medycznych) z całego świata (nie ma żadnego budynku z Polski). 

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 4 października 2013 r. w Singapurze, gdzie odbędzie się uroczysta gala konkursowa. 

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/w-srodku-zakupy-na-dachu-park-najpiekniejsze-centrum-handlowe-swiata,346466.html

|