sie
22

Wyjątkowe znalezisko archeologiczne w Serbii

We wschodniej Serbii dokonano wspaniałego odkrycia archeologicznego. W Bańskim Polu w Brestovačkiej Banji znaleziono ślady pochodzące ze starożytności, a także z epoki żelaza i brązu. Te przedmioty potwierdzają, że już w drugim tysiącleciu p. n. e. ludzie zajmowali się metalurgią.

„Ružana” – bo tak nazwano znalezisko odkryte w serbskim Bańskim Polu dokumentuje aż dla trzy epoki! Okazuje się, że wschodnia Serbia jest miejscem niezwykle znaczącym dla prehistorii. Jak tłumaczy dr Alexander Kapuran, współpracownik naukowy z Instytutu Archeologii w Belgradzie, to właśnie tu po raz pierwszy zajęto się górnictwem i hutnictwem miedzi.

Na tym terenie – w jaskini, a może w grobie (przeznaczenie tego obiektu nie jest jeszcze jasne dla archeologów) – znaleziono wiele monet z epoki brązu, a także ceramikę charakterystyczną dla czasów starożytnych, przedmioty ze starego okresu epoki żelaza oraz żużel metaliczny.

Badania przeprowadzono w dwuetapowo – w lipcu i drugiej połowie sierpnia. Odkryte przedmioty trafią do wybitnych archeologów z Muzeum w Borze, a także do ekspertów reprezentujących Instytut Archeologii w Belgradzie i Londynie oraz Wydział Techniczny w Borze.

Źródło tekstu i grafiki: http://balkany.vdl.pl/niewiarygodne-odkrycia-archeologiczne-we-wschodniej-serbii/

|