sie
24

Arirang – smartfon Korei Północnej

Korea Północna ma swój smartfon – to wyjątkowy aparat o nazwie Arirang. Czy ten model zyska uznanie mieszkańców Korei Północnej? Wszak niewielu z nich korzysta z telefonów komórkowych czy Internetu.

Określenie Arirang – bo tak nazywa się aparat – pochodzi z koreańskiej piosenki ludowej. Czy jednak rzeczywiście ten telefon został stworzony w Korei Północnej? Analitycy sądzą, że wyprodukowano go raczej w którejś z chińskich fabryk. Jak tłumaczą, na kadrach przedstawionych przez Północnokoreańską Centralną Agencję Prasową wyraźnie widać robotników sprawdzających i pakujących aparaty, ale nie sposób dostrzec linii produkcyjnych, co może rodzić wątpliwości odnośnie rzeczywistego miejsca powstania tego telefonu.

Korea Północna należy do najbardziej izolowanych państw świata, ale nie jest całkowicie pozbawiona technologii informatycznych. Istniejąca od 2002 r. wewnętrzna sieć internetowa umożliwia użytkownikom dostęp do państwowych mediów (jednak nie do światowych stron internetowych – ten przywilej przysługuje jedynie wybranym obywatelom, których liczba najpewniej nie przekracza tysiąca).

W 2008 roku w Korei Północnej wprowadzono również telefony komórkowe – szacuje się, że korzystają z nich jedynie dwa miliony użytkowników (na dwadzieścia cztery miliony mieszkańców!). Czy te dane ulegną znaczącej zmianie wraz z wprowadzeniem na rynek aparatu Arirang? To pytanie na razie musi pozostać bez odpowiedzi.

Źródło tekstu i grafiki: http://swiat.newsweek.pl/arirang—nowy-smartfon-korei-polnocnej,107456,1,1.html

|