sie
26

Oryginalna instalacja na moście w Pittsburghu

Blisko dwa tysiące wolontariuszy wzięło udział w wyjątkowym projekcie Knit the Bridge i w ciągu czternastu miesięcy utkało aż 580 koców, którymi został obłożony most Andy’ego Warhola w Pittsburghu.

Na kolorowe koce robione na drutach i szydełku w ramach akcji Knit the Bridge (co można przetłumaczyć jako: „zrób na drutach most”) zużyto około 915 metrów przędzy. Każdy z koców ma inny wzór, inne kolory oraz jest robiony przez inną osobę. Łączy je tylko starannie dobrany materiał – włókno akrylowe, które nie wchłania wody (a zatem deszcz nie zniszczy pracy wolontariuszy). Ta wielobarwna narzutka trafiła na jeden z najpopularniejszych mostów w Pittsburghu – ten nazwany imieniem Andy’ego Warhola, wybitnego amerykańskiego artysty, który urodził się w tym mieście.

W projekcie chodziło przede wszystkim o połączenie wielu ludzi w jednym celu i miejscu. „Ubrany” most to wspaniały symbol przezwyciężenia różnic w społeczeństwie. Szydełkowanie i robienie na drutach połączyło mnóstwo różnych osób. Tę znakomitą inicjatywę wspierały pod względem finansowym władze miasta, przeznaczając na jej organizację ok. 100 tys. dolarów.

Instalację w „mieście mostów” (bo tak określa się czasem Pittsburgh) będzie można podziwiać do 6 września. Później koce zostaną zdjęte z mostu, oczyszczone i przekazane m.in. schroniskom dla bezdomnych.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/ponad-1-8-tys-osob-utkalo-sweter-i-ubralo-most-w-pittsburghu,347659.html

|