sie
28

Ostatni krzyk mody

Jeszcze tylko do 1 września 2013 r. można oglądać wyjątkową wystawę stu fotografii mody z kolekcji Gundlacha prezentowaną w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Do 1 września br. można obejrzeć wspaniałą wystawę Vanity. Fotografia mody z kolekcji F. C. Gundlacha. Prace, które składają się na ekspozycję tworzono od końca lat 20. XX w. aż do współczesności. Ukazują one i tłumaczą najważniejsze zmiany zachodzące w fotografii modowej w kolejnych dziesięcioleciach. Na wystawie znalazły się fotografie wielu znakomitych twórców (np. Irvinga Penna, Richarda Avedona, Helmuta Newtona, Guya Bourdina czy Davida La Chapelle).

Inspirację dla fotografii mody stanowi teatr, kino, sztuka (kubizm, surrealizm czy pop-art) czy fotoreportaż. Na początku chodziło jedynie o prezentowanie zmieniających się strojów zgodnie z nowymi trendami (niczym w żurnalach czy katalogach). Z czasem jednak fotografia modowa przestała mieć charakter ściśle „użytkowy” i stała się miejscem dla artystycznych eksperymentów (co wspierały ekskluzywne magazyny mody – Vogue, Harper’s Bazaar czy Vanity Fair

Wybitny niemiecki fotograf i kolekcjoner oraz kurator wystawy Franz Christian Gundlach twierdzi, że fotografia mody to najbardziej jednoznaczny wskaźnik kontekstu społecznego. Takie fotografie zawsze dokumentują specyfikę czasów obecnych, a także zwiastują przyszłe zmiany.

Warto odwiedzić Muzeum Narodowe w Krakowie (al. 3 maja 1) i zobaczyć, jak zmieniała się moda – a razem z nią czasy.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.muzeum.krakow.pl/Wystawa.215.0.html?&cHash=02e83f183614ad7beaace8768d18b9ae&tx_ttnews[backPid]=27&tx_ttnews[tt_news]=5750

|