sie
31

Ekologiczny design w Warszawie

Już od 1 września w Królikarni w Warszawie będzie można obejrzeć wystawę „Najlepsze Przetwory”. Wśród eksponatów znajdą się m. in. sofa z balonów, samochód z wanny czy fotel z beczki.

Przetwory to największa w Warszawie impreza promująca młodych projektantów. Została zainicjowana w 2006  roku przez stowarzyszenie Artanimacje w ramach „Projektu Praga”. Wtedy pofabryczne hale przekształcano w warsztaty pracy, a stare przedmioty znajdowały nowe zastosowanie: wąż prysznicowy mógł stać się częścią lampy, a siodełko rowerowe wykorzystano jako element stołka barowego. Zakładano unikatowość projektów, szacunek dla środowiska i kreatywne rozwiązania. Niektóre z tych wspaniałych prac szybko znalazły nabywców, a inne zostały nagrodzone na zagranicznych festiwalach.

Na wystawie przypomniane zostaną najciekawsze projekty stworzone podczas dwóch ostatnich edycji. Jak tłumaczą organizatorki Przetworów, to przedsięwzięcie propaguje ideę zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialności ekologicznej. Ma też za zadanie pokazać, że możemy dać drugie, a nawet trzecie życie starym przedmiotom, które zazwyczaj trafiają na śmietnik.

Każdego roku organizatorzy tej wyjątkowej międzynarodowej imprezy mogą się pochwalić większą ilością zgłoszeń – podczas ostatniej edycji zaproszono aż 300 wybitnych artystów z ich znakomitymi projektami. Ekologiczny design jest sporym wyzwaniem. Każdy wynalazek musi spełniać bardzo wiele warunków. Ma być przede wszystkim wygodny, zaprojektowany z myślą o użytkowniku i o celu, jakiemu ma służyć. Dobierając materiał i technikę wykonania trzeba pamiętać o dbałości o środowisko. Poza tym każdy z tych przedmiotów powinien się nadawać do kolejnego przetworzenia.

Na wystawie w Królikarni (przy ulicy Pułaskiej 113a w Warszawie) będzie można zobaczyć m.in. krzesła ze zmielonych nakrętek po butelkach wykonane przez Kasię Kędzior, fotele z beczki (na zdj.) autorstwa Roberta Pludry i Jakuba Sobiepanka czy pociąg z bojlerów (tym specyficznym środkiem transportu – stworzonym przez serbską grupę Karkatag – będzie można się przejechać).

Wystawa potrwa do 24 października.

Źródło tekstu: http://wyborcza.pl/1,75475,14499472,Jak_zrobic_samochod
_z_wanny__Bedzie_wystawa.html
Źródło grafiki: http://zycierzeczy.pl/fotel-z-plastikowej-beczki.html

|