wrz
3

Rzeźby Aliny Szapocznikow w Sztokholmie

Twórczość Aliny Szapocznikow, wybitnej polskiej rzeźbiarki, zdobywa coraz większe międzynarodowe uznanie. Jej rzeźby zostaną zaprezentowane w cyklu sztokholmskich wystaw pod wspólnym tytułem „Art Of Memory”, który będzie można obejrzeć już od jutra, 4 września 2013 r.

Alina Szapocznikow już w latach 60. uchodziła za prekursorkę wielu wspaniałych nurtów sztuki współczesnej. Do najbardziej przejmujących jej prac należą rzeźby – poliestrowe odlewy ciała stanowiące dramatyczną odpowiedź na świadomość przemijania. Jedna z rzeźb – o tytule „Popielniczka słomianego wdowca” – na zdjęciu obok.

Seria pokazów „Art Of Memory” (co można przetłumaczyć jako „sztuka pamięci”) w Bonniers Konsthall – prestiżowym centrum sztuki  w Sztokholmie – zestawia prace Aliny Szapocznikow z twórczością irlandzkiego artysty Gerarda Byrne’a i Szwedki Cecilii Edefalk. Wspólnym motywem dla wszystkich znakomitych dzieł jest stosunek do przemijającego czasu. Byrne koncentruje się na przeoczonych momentach historii współczesnej, Edefalk odwołuje się do przeszłości, zestawiając swoje obrazy z miejscami, gdzie były prezentowane. Z kolei rzeźby Szapocznikow ukazują mechanizmy przemijania ciała.

Program wystawy obejmuje również pokaz biograficznych filmów dokumentalnych, a także międzynarodowe sympozjum pod tytułem „Co pamiętamy, dlaczego i w jaki sposób”, którego współorganizatorem jest Instytut Polski w Sztokholmie. Podczas dyskusji zgromadzeni będą szukali odpowiedzi m.in. na pytania: co pamiętamy i dlaczego? Jakie mamy wspólne obrazy w naszej historii?

Podczas trwania „Art Of Memory” będzie można również zobaczyć rozmaite prace (instalacje, obrazy, rysunki, prezentacje i różne artystyczne projekty) innych wybitnych twórców prezentowane w muzeach w szwedzkiej stolicy. Jesienią w ramach programu „Czas, Pamięć, Reprezentacja” odbędą się także wykłady z udziałem artystów, pisarzy i badaczy.

Dzięki tej wyjątkowej inicjatywie wiele osób będzie mogło poznać niezwykłe prace Aliny Szapocznikow oraz innych uzdolnionych artystów.  

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/artykul/9149,1043899-Szwedzka-wystawa-Aliny-Szapocznikow.html

|