wrz
5

Zabytkowe polichromie w warszawskim kościele

Podczas prac badawczych w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odkryto wyjątkowe polichromie z XVII i XVIII wieku. Obecnie trwa ich konserwacja.

Badania w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny rozpoczęły się w sierpniu. Prace odkrywkowe ujawniły, że w różnych miejscach świątyni znajdują się znakomicie zachowane zabytkowe polichromie. Poprzez dokładną analizę potwierdzono istnienie w dolnych partiach pomieszczenia malowideł z XVII wieku, a w górnych i sklepieniu – malowideł XIX-wiecznych. Zabiegi konserwatorskie na tym obszarze mają potrwać do końca roku i będą kontynuowane, jeśli pozwolą na to fundusze.

Znajdujący się przy samym Trakcie Królewskim kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny stanowi pozostałość zespołu pałacowego należącego do rodziny Kazanowskich, który został przekazany po potopie szwedzkim zakonowi sióstr karmelitanek. W XIX wieku budynek użytkowany był przez Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności. Jak tłumaczy Magdalena Łań z wydziału prasowego stołecznego Ratusza, odkrycie wspaniałych polichromii na terenie tego kościoła to ciekawostka nie tylko sakralna, ale również turystyczna – wartościowe znalezisko na pewno wzbogaci walory historyczne i artystyczne Traktu.

Jak podają władze Ratusza, dofinansowanie prac badawczych nadzorowanych przez Biuro Stołecznego Konserwatora zabytków w latach 2011-2012 wynosiło ponad 110 tysięcy złotych. W tym roku prace konserwatorskie są finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotacja w wysokości 100 tysięcy złotych pozwala na poddanie konserwacji 18 mkw. sklepienia.

Źródło tekstu i grafiki: http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,zabytkowe-polichromie-w-kosciele-przy-krakowskim,96504.html

|