wrz
7

Dom w jeden dzień?

Czy da się zbudować dom w jeden dzień? Tak, to możliwe! Udowodnił to słynny brytyjski architekt sir Richard Rogers, który zaprojektował osiedle przyjaznych dla środowiska i energooszczędnych domów, które można wznieść błyskawicznie. Czy tak będzie wyglądać budownictwo mieszkaniowe przyszłości?

W Milton Keynes właśnie zakończyła się budowa pierwszych domów wchodzących w skład osiedla zaprojektowanego przez biuro Rogers Stirk Harbour and Partners. To wyjątkowy projekt. Koncepcja osiedla miała stanowić odpowiedź na aktualne problemy budownictwa, a zarazem nawiązywać do tradycyjnego angielskiego terraced house (co można przetłumaczyć jako: dom szeregowy). Dzięki wybitnym architektom nowa architektura harmonijnie komponuje się z otoczeniem. Zarazem znaczna elastyczność przyjętych rozwiązań technicznych sprawia, że wspaniałe domy według znakomitego projektu Rogersa można wznosić praktycznie wszędzie.

145 budowli skonstruowano przy użyciu prefabrykatów wykonanych z odnawialnych materiałów. Skorzystanie z odpowiednich technologii umożliwiło znaczne przyspieszenie czasu budowy (pojedynczy segment można wznieść w stanie surowym w ciągu zaledwie jednego dnia! Prace wykończeniowe oraz wnętrzarskie trwają nie więcej niż dwa tygodnie). Ponadto przy takim typie budowy zmniejsza się znacznie ilość odpadów oraz energii użytej do realizacji przedsięwzięcia (a to ważne w dobie zmian klimatycznych!). Jednocześnie budynki są stworzone z myślą o wygodzie przyszłych mieszkańców.

Sir Richard Rogers przekonuje, że zwrócenie się w stronę budownictwa ekologicznego to odpowiedź na wyzwania, przed jakimi stanęła współczesna architektura. Zauważa, że zwrócenie uwagi na środowisko będzie miało doskonały wpływ nie tylko na politykę budowlaną, ale także na życie mieszkańców.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.bryla.pl/bryla/1,85298,14493623.html

|