wrz
11

Już jutro nowa powieść Wiesława Myśliwskiego

Już jutro – 12 września 2013 r. – nakładem wydawnictwa Znak ukaże się najnowsza powieść jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych – Wiesława Myśliwskiego. Ostatnie rozdanie to książka filozoficzna i wielowymiarowa opowiadająca o człowieku i ludzkim losie oraz próbie odnalezienia samego siebie.

Główny bohater książki Ostatnie rozdanie sięga po notes, w którym w młodości zapisywał nazwiska osób poznanych w ciągu kilkudziesięciu lat – członków rodziny, przyjaciół, kochanek, ale także osób przelotnie poznanych. Wspominanie to również okazja do uporządkowania własnego życia. W opowieści bohatera powracają obrazy skrywane dotąd w zakamarkach pamięci. Myśliwski pokazuje, że ludzkie życie składa się z fragmentów, a wrażenie, że jedno zdarzenie jest konsekwencją poprzedniego to złudzenie.

Wiesław Myśliwski jest uznawany za twórcę „osobnego”, wyjątkowego na gruncie polskiej literatury  (choć czasem wpisuje się jego powieści w obręb tzw. nurtu chłopskiego z uwagi na podejmowaną problematykę tożsamości wsi i jej mieszkańców w dobie przemian). Stroni od mediów, rzadko też udziela wywiadów. Kolejne powieści publikuje średnio co dziesięć lat.

Wiesław Myśliwski debiutował w 1967 roku powieścią Nagi sad. Później opublikował książkę Pałac (1970 r.) i dramat Klucznik (1978 r.). W 1984 r. ukazała się monumentalna epopeja chłopskiego losu Kamień na kamieniu. Kolejne wspaniałe powieści – Widnokrąg (1996 r.) i Traktat o łuskaniu fasoli (2006 r.) – zostały uhonorowane prestiżową Nagrodą Nike (Wiesław Myśliwski jest jak dotąd jedynym pisarzem, który dwukrotnie zdobył to prestiżowe wyróżnienie). Jego książki były wielokrotnie tłumaczone (na przykład Kamień na kamieniu doczekał się przekładu na niemiecki, rosyjski, czeski, słowacki, rumuński, bułgarski, estoński czy łotewski).

Pora zatem udać się do księgarni i po raz kolejny zachwycić się talentem Wiesława Myśliwskiego.

Źródło tekstu: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114877,14490103_
Ostatnie_rozdanie____nowa_powiesc_Wieslawa_Mysliwskiego.html
Źródło grafiki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3823,Ostatnie-rozdanie

|