wrz
17

Szklany dom w Winchester

Czy szklane domy – znane Polakom przede wszystkim z powieści Stefana Żeromskiego Przedwiośnie – stały się faktem? W Winchester wyremontowano ekskluzywną rezydencję wzniesioną w połowie XIX wieku. Architekci użyli przede wszystkim szkła.

Wybitni architekci z pracowni AR Design Studio wyremontowali dawny dom hrabiego Airlie w angielskim Winchester. Postanowili przy tym wykorzystać szkło tam, gdzie było to technicznie możliwe. Tak powstał The Glass House (czyli w tłumaczeniu: Szklany Dom). Jednak – wbrew nazwie – nie przeszklono całego budynku, ograniczając się wyłącznie do nowej przybudówki i niektórych partii wnętrza.

Użycie szkła w realizacji tego wyjątkowego projektu wydało się zasadne, gdyż architekci nie chcieli zbytnio ingerować w zastaną strukturę. Dzięki temu nowe skrzydło staje się niemalże niewidoczne (ściany, dach i elementy nośne zostały zrobione ze szklanych tafli). Za szkłem znajduje się aneks kuchenny wraz z jadalnią. Z tego pozornie kruchego materiału wykonano również stopnie na klatce schodowej, elementy konstrukcyjne dobudówki, słupy usztywniające ściany, a także oparte na nich belki. Dzięki szklanym elementom doskonale komponującym się z otoczeniem, ktoś siedzący w środku może odnieść wrażenie, że w gruncie rzeczy znajduje się na zewnątrz. Trzeba przyznać, że to bardzo pomysłowe rozwiązanie. Architektom AR Design Studio udało się udowodnić, że szkło znakomicie nadaje się nie tylko do dekoracji, ale również do konstrukcji.  

Czy nadchodzi rewolucja w dzisiejszym budownictwie?  Być może niedługo szklane domy przestaną nam się kojarzyć przede wszystkim z książką Stefana Żeromskiego? Póki co trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na te pytania.

Źródło tekstu: http://www.bryla.pl/bryla/1,85298,14528071.html
Źródło grafiki: http://www.domosfera.pl/wnetrza/1,94387,14040540,Szklany_dom_w_Anglii.html

|