wrz
18

Wyróżnienie dla duńskiej restauracji

Znamy laureatów prestiżowego konkursu Restaurant & Bar Design Awards 2013, w którym nagrody przyznaje się nie za jedzenie podawane w restauracji, ale za projekt wnętrza lokalu. W tym roku zwyciężyła Höst, restauracja z Danii – jurorów zachwycił surowy wystrój tego miejsca.

Twórcą tego wspaniałego konkursu Restaurant & Bar Design Awards  jest Marco Rebora,  były restaurator (miał restaurację w Londynie), który dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednie zaprojektowanie wnętrza może przesądzić o sukcesie lokalu. Wyróżnienie otrzymują restauracje, bary, pizzernie, kawiarnie, bistra czy bufety o najciekawszym wystroju. W tej edycji uhonorowana została restauracja Höst z Kopenhagi.

Ta duńska restauracja zachwyca unikalnym wystrojem i oryginalnym menu. W Höst (co można przetłumaczyć jako: „gospodarz” lub „gościć”) tradycyjne nordyckie jedzenie zostało osadzone w nowoczesnym kontekście. Klienci tego wyjątkowego lokalu mają się poczuć tak, jakby jedli na dworze na typowej skandynawskiej farmie. Wszystko zostało wykonane z wykorzystanych na nowo surowych materiałów: kawałków betonu, granitu, żeliwa, cynku. Uzupełnieniem jest drewniane wyposażenie.

W tym roku do konkursu zgłoszono aż 670 miejsc z ponad 60 krajów – jury oceniało m.in. lokale angielskie, koreańskie, fińskie, amerykańskie, rumuńskie, brazylijskie czy izraelskie. Polskę w finale reprezentowała restauracja Althaus z Gdyni.

Jak stwierdza Robera, najważniejszy trend w tym roku to prostota i wykorzystanie naturalnych materiałów. Restauracja Höst doskonale wpisała się w te wymagania.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/najlepsza-restauracja-jest-w-danii-zobacz-z-kim-przegrali-polacy,354471.html

|