wrz
21

Wyjątkowe fotografie na wystawie w Krakowie

W Muzeum Historii Fotografii przy ulicy Józefitów 16 w Krakowie można zobaczyć wyjątkowe fotografie z początku XX wieku autorstwa farmaceutki Klementyny Zubrzyckiej. Ta wyjątkowa wystawa skłania do nowego spojrzenia na historię fotografii amatorskiej.

Na ekspozycję wystawy „Światło-czułe świadectwo. Skarb z Limanowej” składają się zdjęcia Klementyny Zubrzyckiej (1887-1968), pasjonatki fotografii, wnuczki Antoniego Mullera, właściciela apteki w Limanowej. Ten wspaniały zbiór to nie tylko owoc prywatnego hobby czy zapis jednostkowej drogi twórczej, ale również część tworzącej się wówczas nowoczesnej rzeczywistości.

W przeciwieństwie do typowej fotografii amatorskiej, zdjęcia Zubrzyckiej nie stanowią przypadkowych zapisów – to starannie aranżowane i dobrze przemyślane pod względem technicznym ujęcia. Zarówno w fotografii pejzażowej, jak i w dokumentacji scen rodzajowych wyraźnie widać, że autorka dąży do przekroczenia granic konwencjonalnej poprawności – w ten sposób można wytłumaczyć poszukiwanie nietypowych motywów, punktów widzenia czy perspektyw.

Na wystawie oprócz znakomitych fotografii można ponadto zobaczyć sprzęt używany przez Klementynę Zubrzycką: niektóre z aparatów i akcesoriów fotograficznych.

Wystawa potrwa do 21 listopada 2013 r.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/artykul/778068,1047163-Swiatlo-czule-swiadectwo–Skarb-z-Limanowej.html

|