wrz
22

Najszczęśliwsze kraje świata

Już po raz drugi ONZ przygotowało raport wskazujący, które państwa uchodzą za najszczęśliwsze na świecie. Najszczęśliwszym ze 156 badanych krajów okazała się Dania. Polska znalazła się dopiero na 51 miejscu.

W tym znakomitym badaniu przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców dla ONZ wzięto pod uwagę m.in. wysokość PKB, długość życia, pomoc społeczną, poziom korupcji, a także swobodę w podejmowaniu życiowych wyborów. Z raportu wynika, że najszczęśliwsi są mieszkańcy krajów bogatych (choć zarazem czynniki ekonomiczne mają mniejsze znaczenie w podnoszeniu jakości życia niż zakres pomocy społecznej i stopień wolności osobistej).  W 61 krajach (w tym w Polsce) zaobserwowano wzrost zadowolenia z życia, natomiast w 41 spadek.

Wyniki nie pozostawiają wątpliwości: Dania (na zdj.) nadal uchodzi za najszczęśliwszy kraj (zresztą podobnie jak w rankingu opublikowanym w zeszłym roku). Polska zajęła 51 miejsce (poprzednio było to miejsce 53), wyprzedzona znacznie przez swoich czeskich i słowackich sąsiadów. Polacy za to są szczęśliwsi niż obywatele rosyjscy, białoruscy, litewscy, estońscy czy chorwaccy.

Najszczęśliwszym rejonem wydaje się Skandynawia – aż siedem krajów z tego kręgu znalazło się w czołówce rankingu World Happiness Report 2013 (co można przetłumaczyć jako: światowy raport na temat szczęśliwości): Dania, Islandia, Norwegia, Szwecja i Finlandia. Stany Zjednoczone trafiły dopiero na 17 miejsce, Wielka Brytania na 22, Francja na 25, zaś Niemcy na 26. Najmniej szczęśliwi są mieszkańcy Afryki. Ostatnie miejsce zajęło Togo – niewielkie państwo nad Zatoką Gwinejską.  

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/najszczesliwsi-ludzie-swiata-zyja-w-danii-polska-na-51-miejscu,354829.html

|