wrz
23

Historia sióstr Brontë – prawda czy legenda?

Już niebawem nakładem wydawnictwa MG ukaże się wyjątkowa książka – Charlotte Brontë i jej siostry śpiące. Eryk Ostrowski przedstawia niezwykłe teorie, które mogą przeczyć temu, co wiemy z historii literatury – i robi to niezwykle przekonująco.

Czy historia słynnych angielskich sióstr-pisarek to prawda – jak zwykło się przypuszczać – czy wspaniała legenda, w którą chcą wierzyć kolejne pokolenia czytelników? Twórczość Charlotte, Emily i Anne Brontë ma w Polsce swoich prawdziwych entuzjastów. Dostrzeżono to w wydawnictwie MG, które opublikowało nieznane u nas dotąd powieści Charlotte (Shirley w przekładzie Magdaleny Hume, Profesor w tłumaczeniu Katarzyny Melechy) oraz Anne (Lokatorka Wildfell Hall i Agnes Grey – obie w doskonałym tłumaczeniu Magdaleny Hume). Biografia sióstr z Haworth jest równie fascynująca co ich wspaniałe książki – tylko czy jest prawdziwa?

Nad tym zastanawia się wybitny pisarz Eryk Ostrowski w Charlotte Brontë i jej siostry śpiące. Udowadnia – niejednokrotnie podpierając się badaniami naukowymi zagranicznych miłośników sióstr – że właściwie za całym dorobkiem tego niezwykłego tria stała jedna osoba: Charlotte Brontë. To ona – według Ostrowskiego – chcąc zapewnić siostrom wsparcie finansowe sygnowała własne powieści ich imionami, a później przez lata podtrzymywała iluzję, tworząc tym samym jedną z największych legend w historii literatury. Ponadto z książki Ostrowskiego możemy się dowiedzieć wielu szczegółów z życia prywatnego Charlotte (pojawiają się nawet spekulacje, że ta wielka pisarka została zamordowana przez swojego męża).

Warto jeszcze nadmienić, że Charlotte Brontë i jej siostry śpiące zawiera fragmenty przeważnie dotąd nieprzełożonych na język polski listów sióstr, a także wiersze, szkice biograficzne dotyczące Emily i Anne napisane przez Charlotte do kolejnych wydań powieści. Autorkami przekładów są Angelika Witkowska, Krystyna Lenkowska, Ludmiła Marjańska i Anna Ostrowska-Paton. Część z listów przełożyła również Anna Przedpełska-Trzeciakowska – te przekłady zostały pierwotnie zamieszczone w Na plebanii w Haworth jej autorstwa – znakomitej biografii słynnych sióstr-pisarek opublikowanej po raz pierwszy w 1990 roku.

Książka Charlotte Brontë i jej siostry śpiące ma swoją oficjalną premierę 25 września 2013 r. Tej pozycji nie można przegapić!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.styl.pl/relaks/kultura/news-pierwsza-w-polsce-biografia-charlotte-bronte,nId,1024299

|