wrz
25

W Monachium trwa Oktoberfest

W minioną sobotę w Monachium po raz 180. rozpoczął się Oktoberfest, czyli po prostu święto piwa. Ta wspaniała tradycja co roku przyciąga wiele tysięcy gości.

Tegoroczne otwarcie Oktoberfest na polach Theresienwiese  zgromadziło kilkadziesiąt tysięcy osób – mieszkańców Monachium, a także niemieckich i zagranicznych turystów. Jak przewidują organizatorzy, festiwal ogółem może przyciągnąć nawet sześć milionów uczestników. Tradycyjne namioty, w których odbywa się konsumpcja doskonałego piwa, są w stanie pomieścić nawet kilka tysięcy osób.

Wielu gości świętuje Oktoberfest w tradycyjnych bawarskich strojach ludowych. Kobiety zakładają Dirndl (ubiór składający się z białe bluzki, gorsetu, spódnicy oraz fartucha), a panowie mają na sobie bawarskie krótkie skórzane spodnie na szelkach.

Historia Oktoberfest sięga 1810 roku, kiedy to odbywały się uroczystości weselne z okazji zaślubin bawarskiego księcia Ludwika I z Teresą von Sachsen-Hildburghausen. Od tamtej pory festyn dokumentujący tamto zdarzenie organizowany był każdego roku (odwoływano go jedynie ze względu na epidemie lub wojny). Od 1972 roku wbrew nazwie (którą można przetłumaczyć dosłownie jako: październikowe święto) rozpoczyna się w pierwszą sobotę po 15 września ze względu na korzystniejszą pogodę.

Ten wyjątkowy festyn zakończy się 6 października.

Źródło tekstu i grafiki: http://stylzycia.newsweek.pl/oktoberfest-piwo-monachium-newsweek-pl,artykuly,270899,1.html

|