wrz
26

Agnieszka Holland doceniona w Czechach

Gorejący krzew – najnowszy film Agnieszki Holland, wybitnej polskiej reżyser, został doceniony u naszych południowych sąsiadów. Stał się nawet czeskim kandydatem do Oscara 2013 w kategorii najlepszy film zagraniczny.  

Gorejący krzew jako skrócona wersja trzyodcinkowego serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem wszedł do dystrybucji w czeskich kinach 12 września i od razu zyskał sobie dużą popularność. To wspaniały film biograficzny opowiadający o losach Jana Palacha, który w 1969 r. w centrum Pragi dokonał samospalenia w ramach protestu przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Ten gest stał się katalizatorem zmian w ówczesnym społeczeństwie. Gorejący krzew w całości zrealizowano w Czechach w oparciu o scenariusz Stepana Hulika.

Agnieszka Holland była dotąd aż trzykrotnie nominowana do Oscara za filmy: Całkowite zaćmienie (o francuskim poecie Arturze Rimbaud), Europa, Europa (o przetrwaniu w czasie II wojny światowej) i W ciemności (o kanalarzu z Lwowa, który pomagał ludności żydowskiej przetrwać okres Holocaustu). Jeśli Gorejący krzew rzeczywiście będzie kandydował w wyścigu o prestiżowe filmowe nagrody, zmierzy się m. in. z filmem Andrzeja Wajdy Wałęsa. Człowiek z nadziei. Sama Holland uważa za dobry znak to, że dwoje polskich twórców ma szansę brać udział w tak ekskluzywnym konkursie.

Warto przypomnieć, że motyw inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację został przedstawiony również w znakomitej książce Milana Kundery Nieznośna lekkość bytu, którą przetłumaczyła na język polski Agnieszka Holland.Serdecznie gratulujemy pani Agnieszce Holland kolejnego wielkiego sukcesu filmowego!

Źródło tekstu i grafiki: http://kultura.newsweek.pl/-gorejacy-krzew-holland-czeskim-kandydatem-do-oscara-na-newsweek-pl,artykuly,271005,1.html

|